Národní park Kruger

Obrovský a nádherný národní park Kruger je jedním z nejpopulárnějších volně přístupných parků na světě. Jeho hustota zvířecího obyvatelstva je bezkonkurenční, což znamená, že pravděpodobnost pozorování zvířat v jejich přirozeném prostředí je obrovská. U některých parků můžete jezdit po rezervaci i několik dní a žádná větší divoká zvířata neuvidíte, zde je to velmi nepravděpodobné.

Najdete zde totiž stovky druhů zvířat: 507 ptáků, 336 savců, 147 stromů, 114 plazů, 49 ryb a 34 obojživelníků.

Jen málo návštěvníků opustí Jihoafrickou republiku bez návštěvy Krugerova parku nebo alespoň jedné ze soukromých rezervací v okolí parku. Národní park Kruger navštěvují i místní obyvatelé ve svých vozidlech, stejně jako si můžete vyjet do parku sami i Vy. Ubytovat se poté můžete v některém z desítek veřejných kempů. Tam je umístěno i několik exkluzivních chatek, k nimž byla udělena koncese národního parku Kruger.

Levhart

Zdroj foto: vlastní archív

Daleká severní část národního parku je zdaleka nejdivočejší a nejnepřístupnější oblastí, určená zejména pro milovníky dobrodružství. Nicméně centrální a jižní část parku mají lepší zázemí pro návštěvníky včetně vynikající sítě silnic.

Ekologická dohoda v rámci africké hranice odstranila některé hraniční ploty mezi národním parkem Kruger, národním parkem Limpopo v Mosambiku a Zimbabwe Gonarezhou. To vedlo k vytvoření Greater Limpopo Transfronteir Park. Tato unikátní politická dohoda vytvořila obří oblast divočiny a celkové výměře 24 tisíc kilometrů čtverečních.

Zvířata a ptáci

Pozorování „velké pětky“ v národní parku Kruger je jednou z aktivit, po které touží každý návštěvník safari. Dle odhadů tu z velké pětky žije 1800 lvů, 9125 slonů, 25 000 bůvolů, 2300 černých a bílých nosorožců a neznámý počet leopardů. Tato zvířata se staly tzv. „big five“, protože se jedná o pět nejnebezpečnějších zvířat na lovu. Ovšem národní park Kruger nabízí i celou řadu dalších neméně zajímavých zvířat k pozorování.

Přibližně 500 druhů ptáků, z nichž některé jsou unikátní pouze pro tuto oblast, zaručuje zábavu na dlouhé hodiny a to jak na zemi tak ve vzduchu. Mezi nejpůsobivější a největší druhy ptactva patří zoborožec, bojové orly, supi či čápi.

Sezóna

Deštivá sezóna: Subtropické podnebí má horká léta, počínaje deštivým počasím v říjnu a konče kolem března. Letní deště promění suchý park do bujné kvetoucí vegetace, ale zvyšuje se výskyt listí na stromech, což způsobuje horší výhled na zvířata.

Suchá sezóna: Zimní měsíce od dubna do září jsou velmi příjemné s teplými suchými dny a studenými noci. Tato sezona poskytuje tradičně nejlepší výhled díky řídké vegetaci. Voda se navíc soustředí v řekách a umělých napajedlech, kde tradičně dochází ke konfrontaci řady zvířat a pozorování je tak mnohem zábavnější.

Speciality národního parku Kruger

 • Hustota zvířat a rozmanitost druhů
 • „Big Five“ (Velká pětka: slon, nosorožec, buvol, lev a leopard)
 • Volný pohyb po parku, dobrá infrastruktura
 • Exkluzivní soukromé chatky
 • Kouzelné subtropické klima
 • Spousta ptáků
 • Bezpečné prostředí na safari

Rychlá fakta

 • Park byl založen v roce 1926
 • Plocha národního parku: 19.633 km ²
 • Existuje téměř 254 známých kulturních památek v Krugerově národním parku, včetně téměř 130 evidovaných lokalit skalního umění.
 • Oblast je malarická
 • Jízdy mimo vyznačené silnice jsou zakázána
Tygr

Zdroj foto: vlastní archív

Nabídku safari naleznete také na podstránkách – safari Tanzánie a safari Keňa. Libí se vám tento článek? Chcete i další podobné články? Tak jej nezapomeňte sdílet na sociálních sítích a příspět tak ke zkvalitnění našich stránek.

Powered by WordPress