Přírodní rezervace Masai Mara

Masai Mara je jednou z nejznámějších a nejpopulárnějších přírodních rezervací v celé Africe. Zkušení dobrodruzi, milovníci safari, spisovatelé, dokumentární tvůrci i průzkumníci často přiznávají, že tato přírodní rezervace má určité kouzlo, které člověka nutí neustále se vracet. Proč tomu tak je? Možná proto, že Masai Mara nabízí úžasný panoramatický výhled na otevřené savany jak z romantických filmů, stejně jako každoroční migraci zvěře, vysokou hustotu zvířat či možnost proletět se nad rozlehlou savanou v horkovzdušném balonu.

Jedním z důvodů, proč navštívit Masai Mara jsou také původní obyvatelé ve vysokých červených robách Masaiové, jejichž životní styl je zcela v rozporu s tím západním. Člověk si pak po poznání této kultury klade zajímavé otázky a mění své životní hodnoty.

Kombinace všech těchto věcí, plus určitá dýchající atmosféra, kterou lze jen těžko slovy popisovat, lákají turisty z celého světa do přírodní rezervace Masai Mara znovu a znovu.

Tygři

Foto: vlastní archív

Poloha přírodní rezervace Masai Mara

Masai Mara se nachází ve Velké příkopové propadlině (The Great Rift Valley), což je zlomová linie dlouhá 5600 kilometrů, táhnoucí se od Etiopského rudého moře, přes Keňu, Tanzanii, Malawi až po Mosambik. Většina turisticky zajímavých míst je na dně údolí až na výjimku pěších výletů mimo hranice parku k velkému srázu Oloololo. Zvířata jsou v Masai Mara ve volném pohybu rozptýleni v obrovské oblasti. Vně přírodní rezervace je několik tradičních vesnic Masaiů, kteří po staletí vyvinuli synergický vztah s volně žijícími divokými zvířaty.

Oblasti terénu

Existují čtyři hlavní oblasti terénu v Masai Mara. Hory Gama se nachází na východě s písečnou půdou a listnatými keři, oblíbenou to potravou černých nosorožců. Sráz Oloololo tvoří západní hranici a roste na nádherné náhorní plošině. Mara Triangle leží na řece Mara a poskytuje svěží louky, pastviny a akátové lesy. Oblast je známa zejména pro obrovskou migraci pakoňů. Centrální rovina tvoří největší část přírodní rezervace Masai Mara s rozptýlenými keři a balvany na valivých rovných pastvinách.

Zvířata

Během krátkého pobytu proslulé migrace (Wildebeest) si můžete prohlédnout až tisíce druhů různých zvířat. Taktéž jindy na vás čekají stovky různých druhů. Roviny Masai Mara jsou plné pakoňů, zeber, žiraf či gazel. Pravidelně můžete také vidět levharty, lvi, hyeny, gepardy či šakali. Černí nosorožci jsou trochu plaší, ale často je lze spatřit na dálku.

Hroši se hojně vyskytují v řece Mara, která je plná velkých krokodýlů, kteří netrpělivě čekají na migraci pakoňů, aby naplnily své hladové žaludky. Každoročně tu totiž statisíce zvířat řeku překračují a toho právě vodní predátoři využívají k vlastnímu nasycení.

Každý červenec (někdy srpen) cestují pakoně více než 960 kilometrů dlouhou trasu z plání Serengeti v Tanzanii do oblasti Masai Mara na severu. Řeka Mara je jejich poslední překážkou k cílí – velkým pláním trávy. V říjnu nebo v listopadu, poté co dohodují, vrací pakoně se zpět na druhou stranu.

Sezóna

Nadmořská výška je (1,500-2,170 m) nad hladinou moře, klima je tedy poněkud mírnější než v okolních státech. Denní teploty jen zřídka překročí hranici 30 °C, noční teploty neklesají pod 15 °C.

Deštivá sezóna: prší v dubnu a květnu poté znovu v listopadu. Během deštivého sezóny je mnoho míst v rezervaci Masai Mara nepřístupných kvůli černému blátu.

Suchá sezóna: červenec až říjen je suchý a tráva je dlouhá a svěží po deštích. To je ten správný čas, kdy přijet a sledovat stěhující se obrovská stáda býložravců.

Nejteplejší období: Nejžhavějším obdobím v roce je prosinec a leden.

Nejchladnější období: Červen a červenec jsou nejchladnějšími měsíci v roce.

Speciality přírodní rezervace Masai Mara

  • Velká migrace býložravců
  • Let horkovzdušným balónem nad savanami
  • Rozlehlé savany plné pastvin
  • Sráz Rift Valley
  • Porozování lvů
Žirafa

Foto: vlastní archív

A pokud vás přírodní rezervace Masai Mara zaujala natolik, že by jste chtěli na vlastní kůži zažít její atmosféru, připravily jsme pro vás nabídku zájezdů safari Keňa.

Powered by WordPress