Hora Kilimandžáro

V naprosté izolaci v zemi plochých rovin spásaných slony, zebrami a jinými divokými zvířaty stojí hora Kilimandžáro táhnoucí se až do výšky 5,895 metrů na moře, často přezdívána jako Mount Everest Afriky.

Pokud se k hoře Kilimandžáro dostanete je také možné, že ji úplně minete, protože nic v jejím okolí nenaznačuje její přítomnost. Sněhem pokrytý vrcholek je často skryt pod mraky a okolní strmá údolí a podhůří tu najdete marně. Výstup na Kilimandžáro se stal snem mnoha návštěvníků Tanzánie a přibližně 20 000 turistů ročně si tento sen splní.

Horolezecké dovednosti nejsou předpokladem k výstupu na Kilimandžáro, ale přiměřenou úroveň zdatnosti a zejména odhodlání zapotřebí je. Výšková nemoc se může dostavit už při 3000 m nad mořem a je častým důvodem selhání výstupu až na samý vrcholek.

V roce 1889 to trvalo Hans Meyerovi 6 týdnů než dosáhl vrcholu Kilimandžára. V těchto dnech je možné výstup absolvovat se špičkovými odborníky za 5-6 dnů. Aktivity nabízí celá řada společností v okolí hory.

Místní průvodci a nosiči tzv. Chagga vylézají na horu i 1x týdně, zatímco návštěvník považuje výstup na vrchol za takovou námahu, že většinou jeho sen stačí splnit jednou za život. Výstup na horu Kilimandžáro je doslova dech beroucí a vzrušující záležitost.

Výstup na Kilimandžáro

Výstup na Kilimandžáro vás vezme klimaticky z afrických tropů do Arktidy. Kultivované travnaté svahy se brzy promění v bujené pralesy obývané nepolapitelnými leopardy, slony, antilopami a buvoli. Ty střídá, s blížícím se vrcholkem, vřesoviště. Jak vzduch roste, suchý a chladný terén se mění z africké savany po arktické povrchy plné ledu a sněhu. Studený a řidší vzduch vás donutí zpomalit. Kráter při východu slunce je konečným úspěchem této velké africké výzvy.

Sezóna

Na horu Mt. Kilimandžáro můžete vyrazit v kterémkoliv měsíc v roce, ale období dešťů dělá lesní porosty více kluzké a mohou se objevit také velké bloky sněhu, které může být těžké pokořit. V horách buďte připraveni na možnost deště v kterémkoliv ročním období.

Scénicky nejatraktivnější období pro výstup na Kilimandžáro je období těsně po skončení dešťů. Buďte připraveni na klimatické extrémy – deště v lese, intenzivní slunce v horské poušti až po mrazivé teploty pod vrcholky.

Suché období: nejlepší je výstup na Kilimandžáro v suchých měsících od konce června do začátku října (chladné a suché) nebo od konce prosince do začátku března (horké a suché).

Deštivá sezóna: Déšť padá většinou od dubna do června, v listopadu a začátkem prosince. V tomto období může také nastat silné sněžení.

Teploty: nižší svahy jsou teplé a příjemné s průměrnými teplotami od 15-20 °C. Nad hranicí 4000 m nad moře klesají teploty na hodnotu nižší než 5 °C. Na vrcholu hory poté čekejte teploty pod bodem mrazu.

Kilimandžáro – fakta:

  • Nejvyšší hora v Africe
  • Nejvyšší samostatně stojící hora na světě
  • Jeden ze světově největších vulkánů na světě
  • Unikátní fauna a flóra
  • Národní park se rozkládá na ploše 755 km ²
  • Hora se nachází cca 120 km od Arusha
  • K dispozici je obvyklých 6 trekingových tras k vrcholu
  • Polovina těch, kteří se pokusí zdolat vrchol Kilimandžára, nakonec vzdá svoji cestu
  • Hora není malarickou oblastí, ale okolní nížiny Tanzánie ano

Podívejte se na naši nabídku safari Tanzánie a třeba si vyberete právě takový zájezd, který výstup na vrchol hory Kilimandžáro nabízí.

Powered by WordPress