Dovolená Jordánsko u Mrtvého moře a v přímořském letovisku Akaba

Dovolená Jordánsko nabízí možnost poznat krásnou a velmi pohostinnou zemi. Setkáte se tu dokonce s jedním z nových sedmi divů světa – Petra, což je starodávné skalní město s bohatou historií. Přenesete se do slavného velkofilmu Lawrence z Arábie, který byl uchvácen měsíční krajinou Vádí Rum. Navštívíte známá poutní místa, antické památky, Mrtvé moře, budete se potápět v Rudém moři, posadíte se na velblouda a prozkoumáte krásy pouště.

Levná dovolená Jordánsko (nejčastěji oblast Mrtvého moře a Akaba)

Kompletní nabídka zájezdů

Jordánská gastronomie

Dovolená v Jordánsku vám umožní ochutnat hlavní jordánský pokrm, kterému se říká švarma. Což je vlastně chlebová placka s různými náplněmi. Na každém rohu narazíte na malou restauraci nebo bufet.

Typická je tu arabská kuchyně. Vychutnejte si kuskus, falafel, skopové či jehněčí maso, spoustu čerstvého ovoce i zeleniny, rýži a také ryby. Nenechte si ujít manfas, to je skopové s cibulí a rýží v jogurtu, ale rovněž kebab. Oblíbené jsou tu hamburgery.

Co se týká vody, pijte zásadně jen balenou. Jinak se tu pije arak vyráběný z anýzu a vinné révy, no a také pivo.

Která místa navštívit?

Ammán

Hlavní město Jordánska patří rovněž k největším z celé země. Je to nejhezčí město Blízkého východu a zároveň výchozí bod při cestách za poznáním Jordánska.

Město Petra

Historické město Petra, které bylo dokonce zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO, je zřejmě největším lákadlem pro turisty z celého světa. Město vzniklo někdy mezi 3. stoletím př. n. l. a 1. stoletím n. l.  Svého času tu žili Nabajetci a bylo to jejich hlavní město. Každá stavba byla vytesána do pískovce, ať už šlo o chrám, amfiteátr nebo hrobku. Ničivé zemětřesení v 6. století n. l. donutilo poslední obyvatele Petry město opustit.

Mrtvé moře

Mrtvé moře snad není třeba blíže představovat. Je to bezodtoké slané jezero. Leží 420 m pod hladinou světového oceánu, patří tak k nejníže položenému odkrytému místu na povrchu země. Zároveň je to nejníže položené slané jezero z celého světa.

Maximální hloubka je 380 metrů. Díky salinitě 33,7 % patří k nejslanějším jezerům na světě. Není sice vhodné pro živočichy, ale má přímo blahodárné účinky na lidské zdraví. Díky velkému množství soli má hustotu vody vyšší, takže na vás působí vyšší vztlaková síla. Proto vám stačí, když si do vody jen sednete a ona vás bude sama nadnášet, aniž byste museli plavat.

Akaba

Akaba je společně s letoviskem Eilat jediným místem, které leží na pobřeží Rudého moře. Je tak častým cílem nejen turistů, ale i samotných Jordánců a také výletních lodí, které zde kotví v rámci středomořských plaveb.

Během své dovolené jistě oceníte nízké ceny, také díky duty free statutu města. Zboží můžete nakoupit levněji a bez daně. Milovníci historie zase ocení ruiny mamelucké pevnosti v centru města a jeden z nejstarších historických křesťanských kostelů.

V Akabě naleznete spíše luxusní pětihvězdičkové hotely ležící přímo na soukromé pláži. Vykoupat se můžete ovšem také na veřejných plážích, kam míří spíše Jordánci kouřit vodní dýmku a pít tolik oblíbený černý čaj.

Řeka Jordán

Protéká Velkou příkopovou propadlinou a měří 251 kilometrů. Povodí má plochu 18 300 km2. Je zdrojem vody pro Mrtvé moře. Z historického a náboženského hlediska je to jedna z nejposvátnějších řek na světě.

Úředním jazykem Jordánska je arabština, měnou pak jordánský dinár (JOD), který tvoří 1 000 filů.


Powered by WordPress