Velká čínská zeď je jedním ze sedmi divů světa a nejvíce reprezentativní symbol Číny. Táhne se neuvěřitelných 8851,8 kilometrů a její stěny překonávají pouště, hory i pláně čínské krajiny.
Velká čínská zeď byla postavena pro ochranu obyvatelstva a po dlouhá staletí opravdu odolávala. Jedinými dobyvateli, kteří zeď prorazili byli Mongolové ve 13. století a poté ještě Manchusové v 17. století.
V současné době je Velká čínská zeď na většině území v troskách, což znesnadňuje průchod. Naštěstí některé úseky zdi byli kompletně zrekonstruovány pro turisty z celého světa a ukazují tak její skutečnou tvář a původní vzhled.
Části zdí
Tisíce táhnoucích se kilometrů Velké čínské zdi jsou rozděleni do několika sekcí, které jsou přizpůsobeny konkrétnímu publiku.
Badaling
Jedna z nejpopulárnějších částí Velké čínské zdi je rekonstruovaná sekce zvaná Badaling. Tento díl zdi se nachází cca 80 kilometrů od Pekingu a byl první otevřenou sekcí pro turisty. Ti sem přijíždí již od roku 1957 a dodnes patří sekce Badaling k nejnavštěvovanějším místům Velké čínské zdi. Každoročně sem zavítá miliony návštěvníků. Do horní části zdi vás pohodlně dopraví vybudovaná lanovka.
Mutianyu
Mutianyu je ohromující část Velké čínské zdi postavené v horské scenérii. Nachází se cca 90 kilometrů od Pekingu a nabízí ohromují výhledy. Výhodou je také menší přeplněnost na rozdíl od turisticky rušnějšího Badalingu.
Huanghua Cheng
Huanghua Cheng je část zdi, která se hroutí a má pověst celkem nebezpečné oblasti, ale i to má pro cestovatele své vlastní kouzlo. Součást zdi v této oblasti je ponořena pod hladinu velké přehrady. Jen potápěči tak mohou zkoumat nejtajemnější části zdi. Úsek Huanghua Cheng patří mezi méně navštěvované oblasti Velké čínské zdi.
Simatai a Jinshanling
Nejdále od masové turistiky se nachází úsek mezi Simatai a Jinshanling. Nejvíce robustní část zdi, u které je často problém se vůbec zorientovat, ale nabízí nádherný výhled, který za tu námahu opravdu stojí.
Část Simatai není vhodná pro každého, některé úseky se již rozpadají a část zdi má velmi strmé stoupání až v 70° sklonu. To je možné zdolat pouze lezením. Na vrcholek jezdí také lanovka. K cestě dolů poté můžete použít lezení pomocí zipu.
Před návštěvou Velké čínské zdi zvažte:
Velká čínská zeď protíná hory a jiné zeměpisné rysy, takže i jednoduché úseky mohou být složité pro navigaci. Pro strmé schody je zásadní nosit kvalitní obuv a pohodlné oblečení.
Většina hotelů v Pekingu nabízí exkurze k Velké čínské zdi. Proto doporučujeme ubytování tam a v rámci dovolené si můžete prohlédnout i krásy Pekingu.
Jak se dostat k Velké čínské zdi?
Taxi
Nejjednodušší možností přesunu k Velké čínské zdi je pronájem taxi služby na celý den. Taxi v dobrém stavu vyjde na celý den na přibližně 600 juanů.
Organizované prohlídka
Většina hotelů v širším okolí nabízí prohlídky různých částí Velké čínské zdi jako organizované výlety. Ty je možné také zakoupit i v ulicích větších měst. Podezřele nízké ceny výletů většinou zahrnují zastávky v některých obchodech.
Autobus
Autobus je nejlevnějším způsobem, jak se dostat do hlavních oblastí Velké čínské zdi. Na přesné jízdní řády se ptejte v hotelech v závislosti na tom, kterou část chce navštívit.
Návštěvní hodiny
Zima: od 07:00 do 18:00.
Léto: od 06:30 do 19:00.