Grand Canyon – na co si dát pozor?

Je jedním z nejkrásnějších míst na světě, uveden jako jeden ze sedmi přírodních divů světa, to je Grand Canyon v USA.

Nachází se mezi Jižní Utahem a severozápadem Arizony. Grand Canyon je domovem až 277 kilometrů řeky Colorado, která ústí v Colorado Rockies a končí v zálivu Kalifornie. Skutečný Grand Canyon začíná v Lake Powell v Utahu a končí u jezera Mead v Nevadě. Kaňon se zvedá zhruba do výšky 8000 metrů na severní straně a asi do 7000 stop na nejvyšší jižní straně s nádherným výhledem na červené skalní schodiště, přírodní oblouky, kaňony a pouštní scény, které jsou jak namalované akvarelami.

Překrásný, ale často i podceňovaný a nebezpečný, takový Grand Canyon je!

Na co si dát pozor

Podle dlouholetých zkušeností není radno cestu do této oblasti podceňovat. Arizona má jedno z nejvyzpytatelnějších podnebí v zemi. Pokud máte v plánu vstup do nitra kaňonu, kde je známo, že teploty dosahují vysokých hodnot, neměli by jste vstupovat bez dostatku vody a také čističky vody.

Holiday Park Grand Canyon je místo, odkud můžete snadno plánovat své další cesty kaňonem. Nachází se mezi geologickými krásami na západu od Flagstaff, asi hodinu jízdy na jih po jižní straně kaňonu. Borovicový park a spousta místa ve stínu je ideálním ubytováním v Grand Canyonu. Pro zájemce vám tu poskytnout celou řadu informací a také organizovaných výletů včetně raftingu na řece Colorado, autobusové zájezdy či cestování na mule.

Přestože můžete být ubytováni v Holiday Park Grand Canyon, počasí se může cestou do kaňonu rychle změnit a to i během několika málo minut. Přikladem budiž téměř 40 stupňová vedra, která byla vystřídána silným krupobitím. Před cestou se tedy ujistěte, že v balení máte dostatek opalovacího krému, klobouk a nepromokavou pláštěnku.

Pozor na záplavy

Nikdy se nepouštějte do neznáma, aniž by jste si cestu předem dostatečně nenaplánovali. Poraďte se v servisní zóně, pořiďte si USGS Quad mapu, kompas a udělejte si výzkum o tom, jak často se lze setkat se záplavami v oblasti kam míříte. Přívalové povodně mohou nastat kdykoliv, nejčastěji však od července do září. Neberte tato varování na lehkou váhu, již několik turistů bylo povodněmi zabito, když se nedokázali dostatečně rychle dostat ze záplavové zóny.

Vždy si vyznačte únikové oblasti, které vám v případě hrozícího nebezpečí mohou zachránit život. Před samotnou túrou nahlaste v místě pobytu lokaci, kam se chystáte a jak dlouho se zdržíte. Jen tak vám mohou případné záchranné složky pomoci v nesnázích.

Pokud budete postupovat podle těchto opatření, bude váš výlet na Grand Canyon jedním z nejúžasnějších zážitků ve vašem životě. Jen nezapomeňte na to, že budete uprostřed divoké, fascinující a nevyzpytatelné přírody na kterou musíte být dostatečně připraveni.

Powered by WordPress