Cuba Libre – originální recept

Nápoj Cuba Libre byl vynalezen na Kubě roku 1900. V té době vedly Spojené státy válku se Španělskem.  Podle legendy, jeden z amerických důstojníků vstoupil do kubánského baru a zeptal se barmana, zdali by mu mohl namíchat koktejl ze zlatého rumu, Coca-Coly, limetkové šťávy a ledu. Důstojník pil nápoj s takovou chutí, že zanedlouho přivedl do baru své kamarády a požádal barmana o několik takových drinků. Ve veselé náladě se popíjelo, až jeden z vojáků vstal a pronesl přípitek k osvobození Kuby – „Por Cuba Libre„. 

Nicméně, existuje celá řada skutečností, které tuto verzi vyvrací. Formálně byla Kuba osvobozena v roce 1898. Ve stejném roce opustili ostrov i všechny americké vojenské jednotky. Ovšem Coca Cola se na Kubě objevila až v roce 1900. Podle těchto faktů je tedy příběh o vzniku Cuba Libre poněkud nereálný.

Zdroje Fausto Rodrigueze ovšem uvádějí podobnou verzi příběhu. Ta udává, že koktejl Cuba Libre vznikl skutečně kolem roku 1900 a byl poprvé namíchán neznámým členem americké signální jednotky, které na Kubě zůstali.

Jisté je, že Cuba Libre si rychle začalo získávat na popularitě. V současné době patří tento nápoj mezi nejoblíbenější koktejly.

Cuba Libre recept

  • 1 díl rumu (kvalitního kubánského rumu, u nás například Bacardi)
  • 2 díly Coca Coly
  • trocha limetkové šťávy dle vaší chuti
  • vše dáme do velké sklenice naplněné ledovou tříští a důkladně promícháme
Na Kubě je možné ochutnat také speciální Cuba Libre raketové krize míchaný se silnějším Bacardi 151. Koncentrace alkoholu v tomto nápoji je přibližně 75%.

 

Powered by WordPress